EEU-FC1V220
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
In Stock 6208 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | EEU-FC1V220 | ||
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM 22UF 20% 35V RADIAL | $0.29 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- FC
- Ratings
- AEC-Q200
- Impedance
- 800 mOhms
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 22µF
- Part Status
- Active
- Applications
- Automotive
- Lead Spacing
- 0.079" (2.00mm)
- Polarization
- Polar
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- Radial, Can
- Voltage - Rated
- 35V
- Lifetime @ Temp.
- 1000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.197" Dia (5.00mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.433" (11.00mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ Low Frequency
- 113.8mA @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 175mA @ 100kHz