EEU-FC1V151B
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1V151B
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 1149 pcs
Datasheet: EEU-FC1V151B
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 150UF 20% 35V RADIAL $0.42
Impedance
117 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Capacitance
150µF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
35V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.492" (12.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
360.8mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
555mA @ 100kHz