EEU-FC1V102B
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
In Stock 345 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | EEU-FC1V102B | ||
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL | $1.1 | |
- Impedance
- 30 mOhms
- Packaging
- Cut Tape (CT)
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 1000µF
- Lead Spacing
- 0.197" (5.00mm)
- Voltage - Rated
- 35V
- Lifetime @ Temp.
- 5000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.492" Dia (12.50mm)
- Height - Seated (Max)
- 1.063" (27.00mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ Low Frequency
- 1.459A @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 1.945A @ 100kHz