EEU-FC1V101
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
In Stock 15284 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | EEU-FC1V101 | ||
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM 100UF 20% 35V RADIAL | $0.42 | |
- Impedance
- 117 mOhms
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 100µF
- Lead Spacing
- 0.138" (3.50mm)
- Voltage - Rated
- 35V
- Lifetime @ Temp.
- 2000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.453" (11.50mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ Low Frequency
- 360.8mA @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 555mA @ 100kHz