EEU-FC1J330
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
In Stock 9164 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | EEU-FC1J330 | ||
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL | $0.32 | |
- Impedance
- 1 Ohms
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 33µF
- Lead Spacing
- 0.098" (2.50mm)
- Voltage - Rated
- 63V
- Lifetime @ Temp.
- 1000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.441" (11.20mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ Low Frequency
- 156mA @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 240mA @ 100kHz