EEU-FC1J122L
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1J122L
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 80 pcs
Datasheet: EEU-FC1J122L
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL $2.03
Impedance
30 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
1200µF
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
63V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.575" (40.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.26A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.825A @ 100kHz