EEU-FC1J101LB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1J101LB
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 49 pcs
Datasheet: EEU-FC1J101LB
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL $0.59
Impedance
230 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Capacitance
100µF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
63V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
347.8mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
535mA @ 100kHz