EEU-FC1H680
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
In Stock 10384 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | EEU-FC1H680 | ||
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM 68UF 20% 50V RADIAL | $0.42 | |
- Impedance
- 234 mOhms
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 68µF
- Lead Spacing
- 0.138" (3.50mm)
- Voltage - Rated
- 50V
- Lifetime @ Temp.
- 2000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.315" Dia (8.00mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.453" (11.50mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ Low Frequency
- 315.3mA @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 485mA @ 100kHz