EEU-FC1H561
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1H561
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 12055 pcs
Datasheet: EEU-FC1H561
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL $0.96
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
FC
Ratings
AEC-Q200
Impedance
50 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
560µF
Part Status
Active
Applications
Automotive
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
50V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.374A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.832A @ 100kHz