EEU-FC1H390
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1H390
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 2000 pcs
Datasheet: EEU-FC1H390
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 39UF 20% 50V RADIAL $0.32
Impedance
600 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
39µF
Lead Spacing
0.098" (2.50mm)
Voltage - Rated
50V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)
0.480" (12.20mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
169mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
260mA @ 100kHz