EEU-FC1H271
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1H271
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 623 pcs
Datasheet: EEU-FC1H271
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 270UF 20% 50V RADIAL $0.76
Impedance
82 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
270µF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
50V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
780mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.2A @ 100kHz