EEU-FC1H151
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1H151
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 1723 pcs
Datasheet: EEU-FC1H151
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 150UF 20% 50V RADIAL $0.69
Impedance
119 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
150µF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
50V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
552.5mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
850mA @ 100kHz