EEU-FC1H102L
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
In Stock 11535 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | EEU-FC1H102L | ||
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL | $1.36 | |
- Impedance
- 30 mOhms
- Packaging
- Bulk
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 1000µF
- Lead Spacing
- 0.197" (5.00mm)
- Voltage - Rated
- 50V
- Lifetime @ Temp.
- 5000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.492" Dia (12.50mm)
- Height - Seated (Max)
- 1.575" (40.00mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ Low Frequency
- 1.943A @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 2.59A @ 100kHz