EEU-FC1E681B
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1E681B
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 8082 pcs
Datasheet: EEU-FC1E681B
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 680UF 20% 25V RADIAL $0.78
Impedance
52 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Capacitance
680µF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
25V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.08A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.22A @ 100kHz