EEU-FC1E182L
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1E182L
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 1987 pcs
Datasheet: EEU-FC1E182L
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 1800UF 20% 25V RADIAL $0.99
Impedance
25 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
1800µF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
25V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.848A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.31A @ 100kHz