EEU-FC1E181B
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1E181B
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 337 pcs
Datasheet: EEU-FC1E181B
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 180UF 20% 25V RADIAL $0.42
Impedance
117 mOhms
Packaging
Cut Tape (CT)
Tolerance
±20%
Capacitance
180µF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
25V
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
360.8mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
555mA @ 100kHz