EEU-FC1C821
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1C821
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 13407 pcs
Datasheet: EEU-FC1C821
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL $0.68
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
FC
Ratings
AEC-Q200
Impedance
52 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
820µF
Part Status
Active
Applications
Automotive
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
16V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
915mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.22A @ 100kHz