EEU-FC1C272
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1C272
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 258 pcs
Datasheet: EEU-FC1C272
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 2700UF 20% 16V RADIAL $1.18
Impedance
29 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
2700µF
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
16V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.874A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.205A @ 100kHz