EEU-FC1C102S
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
In Stock 1488 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | EEU-FC1C102S | ||
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL | $0.62 | |
- Impedance
- 52 mOhms
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 1000µF
- Lead Spacing
- 0.197" (5.00mm)
- Voltage - Rated
- 16V
- Lifetime @ Temp.
- 3000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.394" Dia (10.00mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.787" (20.00mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ Low Frequency
- 915mA @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 1.22A @ 100kHz