EEU-FC1C101
| Manufacturer: | Panasonic Electronic Components |
In Stock 5228 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | EEU-FC1C101 | ||
| Product Category: | Aluminum Electrolytic Capacitors | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL | $0.29 | |
- Impedance
- 350 mOhms
- Tolerance
- ±20%
- Capacitance
- 100µF
- Lead Spacing
- 0.098" (2.50mm)
- Voltage - Rated
- 16V
- Lifetime @ Temp.
- 1000 Hrs @ 105°C
- Size / Dimension
- 0.248" Dia (6.30mm)
- Height - Seated (Max)
- 0.441" (11.20mm)
- Operating Temperature
- -55°C ~ 105°C
- Surface Mount Land Size
- Ripple Current @ Low Frequency
- 188.5mA @ 120Hz
- Ripple Current @ High Frequency
- 290mA @ 100kHz