EEU-FC1A820B
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1A820B
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 58000 pcs
Datasheet: EEU-FC1A820B
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 82UF 20% 10V RADIAL $0.07
Impedance
800 mOhms
Packaging
Tape & Box (TB)
Tolerance
±20%
Capacitance
82µF
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Voltage - Rated
10V
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)
0.571" (14.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
113.8mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
175mA @ 100kHz