EEU-FC1A682S
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1A682S
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 286 pcs
Datasheet: EEU-FC1A682S
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL $1.81
Impedance
20 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
6800µF
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
10V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
0.984" (25.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.329A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2.74A @ 100kHz