EEU-FC1A222L
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC1A222L
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 1445 pcs
Datasheet: EEU-FC1A222L
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL $0.78
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
FC
Ratings
AEC-Q200
Impedance
35 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
2200µF
Part Status
Active
Applications
Automotive
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
10V
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)
1.181" (30.00mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.452A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.815A @ 100kHz