EEU-FC0J332SB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC0J332SB
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 1750 pcs
Datasheet: EEU-FC0J332SB
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL $0.76
Impedance
38 mOhms
Packaging
Tape & Box (TB)
Tolerance
±20%
Capacitance
3300µF
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated
6.3V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
1.7A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
2A @ 100kHz