EEU-FC0J103
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
EEU-FC0J103
Manufacturer: Panasonic Electronic Components In Stock 181 pcs
Datasheet: EEU-FC0J103
Product Category: Aluminum Electrolytic Capacitors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V RADIAL $1.85
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
FC
Ratings
AEC-Q200
Impedance
16 mOhms
Packaging
Bulk
Tolerance
±20%
Capacitance
10000µF
Part Status
Active
Applications
Automotive
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Polarization
Polar
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Radial, Can
Voltage - Rated
6.3V
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension
0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)
1.398" (35.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size
Ripple Current @ Low Frequency
2.678A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.15A @ 100kHz