TQ2-L2-4.5V
| Manufacturer: | Panasonic Electric Works |
In Stock 770 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | TQ2-L2-4.5V | ||
| Product Category: | Signal Relays, Up to 2 Amps | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5VDC | $4.25 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- TQ
- Features
- Coil Type
- Latching, Dual Coil
- Packaging
- Tube
- Relay Type
- Telecom
- Part Status
- Active
- Seal Rating
- Coil Current
- 44.4mA
- Coil Voltage
- 4.5VDC
- Contact Form
- DPDT (2 Form C)
- Operate Time
- 3ms
- Release Time
- 3ms
- Mounting Type
- Through Hole
- Coil Insulation
- Coil Resistance
- 101 Ohms
- Contact Material
- Silver (Ag), Gold (Au)
- Switching Voltage
- 125VAC, 110VDC - Max
- Termination Style
- PC Pin
- Must Operate Voltage
- 3.38 VDC
- Must Release Voltage
- Operating Temperature
- -40°C ~ 70°C
- Contact Rating (Current)
- 1A