JW1FSN-DC48V
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
JW1FSN-DC48V
Manufacturer: Panasonic Electric Works In Stock 1274 pcs
Datasheet: JW1FSN-DC48V
Product Category: Power Relays, Over 2 Amps Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 48V $3.58
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
JW
Features
Coil Type
Non Latching
Packaging
Bulk
Relay Type
General Purpose
Part Status
Active
Seal Rating
Sealed - Fully
Coil Current
11.0mA
Coil Voltage
48VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operate Time
15ms
Release Time
5ms
Mounting Type
Through Hole
Coil Insulation
Coil Resistance
4.4 kOhms
Contact Material
Silver Nickel (AgNi)
Switching Voltage
250VAC, 30VDC - Max
Termination Style
PC Pin
Must Operate Voltage
33.6 VDC
Must Release Voltage
4.8 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
10A