DSP2A-DC24V-R
| Manufacturer: | Panasonic Electric Works |
In Stock 11 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | DSP2A-DC24V-R | ||
| Product Category: | Power Relays, Over 2 Amps | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | RELAY GEN PURPOSE DPST 5A 24V | $5.18 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- DSP
- Features
- Reverse Polarity
- Coil Type
- Non Latching
- Packaging
- Bulk
- Relay Type
- General Purpose
- Part Status
- Active
- Seal Rating
- Sealed - Fully
- Coil Current
- 12.5mA
- Coil Voltage
- 24VDC
- Contact Form
- DPST-NO (2 Form A)
- Operate Time
- 10ms
- Release Time
- 5ms
- Mounting Type
- Through Hole
- Coil Insulation
- Coil Resistance
- 1.92 kOhms
- Contact Material
- Silver Tin Oxide (AgSnO)
- Switching Voltage
- 250VAC, 30VDC - Max
- Termination Style
- PC Pin
- Must Operate Voltage
- 19.2 VDC
- Must Release Voltage
- 2.4 VDC
- Operating Temperature
- -40°C ~ 60°C
- Contact Rating (Current)
- 5A