CB1F-D-SM-12V
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
CB1F-D-SM-12V
Manufacturer: Panasonic Electric Works In Stock 0 pcs
Datasheet: CB1F-D-SM-12V
Product Category: Automotive Relays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V $4.71
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
CB
Features
Diode, Sealed - Flux Protection
Coil Type
Non Latching
Packaging
Bulk
Coil Power
1.4W
Part Status
Active
Coil Current
117mA
Coil Voltage
12VDC
Contact Form
SPDT (1 Form C)
Operate Time
15ms
Mounting Type
Chassis Mount
Coil Resistance
103 Ohms
Contact Material
Silver Alloy, Cadmium Free
Switching Voltage
14VDC - Nom
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Must Operate Voltage
7 VDC
Must Release Voltage
1.2 VDC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
40A