PSC12R-120-R-C2
| Manufacturer: | PHIHONG USA |
In Stock 0 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | PSC12R-120-R-C2 | ||
| Product Category: | AC DC Desktop, Wall Adapters | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 12W | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Form
- Wall Mount (Class II)
- Series
- PSC12R (12W)
- Weight
- 0.165 lb (74.84 g)
- Approvals
- CE, C-tick, cULus
- Efficiency
- Level V
- Input Type
- Multi-Blade (Sold Separately)
- Cord Length
- 47.2" (1.20m)
- Part Status
- Obsolete
- Applications
- ITE (Commercial)
- Polarization
- Positive Center
- Power (Watts)
- 12W
- Input Connector
- Multi-Blade
- Region Utilized
- International
- Voltage - Input
- 90 ~ 264 VAC
- Output Connector
- Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
- Size / Dimension
- 2.82" L x 1.77" W x 1.30" H (71.7mm x 45.0mm x 33.0mm)
- Voltage - Output
- 12V
- Operating Temperature
- 0°C ~ 40°C
- Current - Output (Max)
- 1A
- No Load Power Consumption
- 300mW (Max)