ES1000/04DSFB
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ES1000/04DSFB
Manufacturer: On-Shore Technology, Inc. In Stock 2316 pcs
Datasheet: ES1000/04DSFB
Product Category: Terminal Blocks - Barrier Blocks Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CONN TERM STRIP 4CIRC 0.394" $1.43
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Natural
Pitch
0.394" (10.00mm)
Series
ES1000
Features
Packaging
Bulk
Wire Gauge
12-20 AWG
Part Status
Active
Barrier Type
Enclosed
Mounting Type
Chassis, Panel
Number of Rows
2
Voltage Rating
300V
Top Termination
Screws
Bottom Termination
Closed
Number of Circuits
4
Terminal Block Type
Eurostyle Terminal Strip
Current Rating (Amps)
20A
Material - Insulation
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Operating Temperature
-33°C ~ 105°C