TL88K3R00E
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TL88K3R00E
Manufacturer: Ohmite In Stock 0 pcs
Datasheet: TL88K3R00E
Product Category: Chassis Mount Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES CHAS MNT 3 OHM 10% 114W $33.23
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
TL
Features
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)
Resistance
3 Ohms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
114W
Package / Case
Module
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
3.465" L x 1.012" W (88.00mm x 25.70mm)
Coating, Housing Type
Aluminum
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Temperature Coefficient
±250ppm/°C