TAP650J4R7E
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TAP650J4R7E
Manufacturer: Ohmite In Stock 29 pcs
Datasheet: TAP650J4R7E
Product Category: Chassis Mount Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: 650W HEATSINKABLE 4.7 OHM $187.22
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
TAP600
Features
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Lead Style
M5 Threaded
Resistance
4.7 Ohms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
600W
Package / Case
Box
Mounting Feature
Flanges
Size / Dimension
2.559" L x 2.362" W (65.00mm x 60.00mm)
Coating, Housing Type
Epoxy Coated
Height - Seated (Max)
1.280" (32.50mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Temperature Coefficient
±150ppm/°C