TA205PA2R40JE
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
TA205PA2R40JE
Manufacturer: Ohmite In Stock 70 pcs
Datasheet: TA205PA2R40JE
Product Category: Through Hole Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES 2.4 OHM 5W 5% RADIAL $3.35
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Power Chip® TA
Features
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Resistance
2.4 Ohms
Composition
Thick Film
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
5W
Package / Case
Radial
Size / Dimension
0.500" L x 0.100" W (12.70mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)
1.020" (25.91mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 180°C
Number of Terminations
2
Supplier Device Package
Powerchip®
Temperature Coefficient
±100ppm/°C