L225J5R0E
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
L225J5R0E
Manufacturer: Ohmite In Stock 3 pcs
Datasheet: L225J5R0E
Product Category: Chassis Mount Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES CHAS MNT 5 OHM 5% 225W $26.28
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
270
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Resistance
5 Ohms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
225W
Package / Case
Radial, Tubular
Mounting Feature
Brackets (not included)
Size / Dimension
1.126" Dia x 10.500" L (28.60mm x 266.70mm)
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Temperature Coefficient
±400ppm/°C