L100J50KE
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
L100J50KE
Manufacturer: Ohmite In Stock 0 pcs
Datasheet: L100J50KE
Product Category: Chassis Mount Resistors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: RES CHAS MNT 50K OHM 5% 100W $17.06
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
270
Features
Flame Retardant Coating, Safety
Packaging
Bulk
Tolerance
±5%
Lead Style
Solder Lugs
Resistance
50 kOhms
Composition
Wirewound
Part Status
Active
Failure Rate
Power (Watts)
100W
Package / Case
Radial, Tubular
Mounting Feature
Brackets (not included)
Size / Dimension
0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)
Coating, Housing Type
Vitreous Enamel Coated
Height - Seated (Max)
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Temperature Coefficient
±260ppm/°C