RFP12N10L
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
RFP12N10L
Manufacturer: ON Semiconductor In Stock 28528 pcs
Datasheet: RFP12N10L
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: MOSFET N-CH 100V 12A TO-220AB $1.04
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
FET Type
N-Channel
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±10V
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3
Vgs(th) (Max) @ Id
2V @ 250µA
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs
200mOhm @ 12A, 5V
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
Supplier Device Package
TO-220-3
Drain to Source Voltage (Vdss)
100V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
900pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
12A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V