NCP1053ST136T3G
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
In Stock 3987 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | NCP1053ST136T3G | ||
| Description: | IC CONV PWM UVLO HV SOT223-4 | Inquiry | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Series
- Topology
- Flyback
- Packaging
- Digi-Reel®
- Duty Cycle
- 77%
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Surface Mount
- Power (Watts)
- 40W
- Package / Case
- TO-261-4, TO-261AA
- Base Part Number
- NCP1053
- Control Features
- Fault Protection
- Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
- Output Isolation
- Isolated
- Internal Switch(s)
- Yes
- Voltage - Start Up
- 8.5V
- Voltage - Breakdown
- 700V
- Frequency - Switching
- 136kHz
- Operating Temperature
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Supplier Device Package
- SOT-223
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
- 7.5V ~ 10V