NCP1010AP065G
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
NCP1010AP065G
Manufacturer: ON Semiconductor In Stock 489 pcs
Datasheet: NCP1010AP065G
Product Category: PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
Topology
Flyback
Packaging
Tube
Duty Cycle
67%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
19W
Package / Case
8-DIP (0.300", 7.62mm), 7 Leads
Base Part Number
NCP1010
Control Features
Fault Protection
Over Load, Over Temperature, Over Voltage
Output Isolation
Isolated
Internal Switch(s)
Yes
Voltage - Breakdown
700V
Frequency - Switching
65kHz
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Supplier Device Package
7-DIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8.5V ~ 10V