MM3Z3V6T1G
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MM3Z3V6T1G
Manufacturer: ON Semiconductor In Stock 110161 pcs
Datasheet: MM3Z3V6T1G
Product Category: Diodes - Zener - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ZENER 3.6V 300MW SOD323 Inquiry
Packaging
Digi-Reel®
Tolerance
±6%
Part Status
Active
Power - Max
300mW
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SC-76, SOD-323
Base Part Number
MM3Z3V6
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Supplier Device Package
SOD-323
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
3.6V
Current - Reverse Leakage @ Vr
5µA @ 1V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900mV @ 10mA