MBRF30L60CTG
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
MBRF30L60CTG
Manufacturer: ON Semiconductor In Stock 294 pcs
Datasheet: MBRF30L60CTG
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO220FP $1.11
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
SWITCHMODE™
Packaging
Tube
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
TO-220-3 Full Pack
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package
TO-220FP
Current - Reverse Leakage @ Vr
350µA @ 60V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
60V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620mV @ 15A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
15A