MBR30H100CTG
| Manufacturer: | ON Semiconductor |
In Stock 1010 pcs
|---|---|---|---|
| Datasheet: | MBR30H100CTG | ||
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Arrays | Reference Price (In US Dollars) | 1pcs |
| Description: | DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO220 | $1.34 | |
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
- Speed
- Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- Series
- SWITCHMODE™
- Packaging
- Tube
- Diode Type
- Schottky
- Part Status
- Active
- Mounting Type
- Through Hole
- Package / Case
- TO-220-3
- Base Part Number
- MBR30H100CT
- Diode Configuration
- 1 Pair Common Cathode
- Supplier Device Package
- TO-220AB
- Current - Reverse Leakage @ Vr
- 4.5µA @ 100V
- Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
- 100V
- Operating Temperature - Junction
- 175°C (Max)
- Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
- 800mV @ 15A
- Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
- 15A