FSV15150V
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
FSV15150V
Manufacturer: ON Semiconductor In Stock 9666 pcs
Datasheet: FSV15150V
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: DIODE SCHOTTKY 150V 15A TO277-3 Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series
Automotive, AEC-Q101
Packaging
Digi-Reel®
Diode Type
Schottky
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
TO-277, 3-PowerDFN
Capacitance @ Vr, F
Supplier Device Package
TO-277-3
Current - Reverse Leakage @ Vr
30µA @ 150V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150V
Current - Average Rectified (Io)
15A
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
850mV @ 15A