74F825SC
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
74F825SC
Manufacturer: ON Semiconductor In Stock 0 pcs
Datasheet: 74F825SC
Product Category: Logic - Flip Flops Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 24SOIC Inquiry
Type
D-Type
Series
74F
Function
Master Reset
Output Type
Tri-State, Non-Inverted
Trigger Type
Positive Edge
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Clock Frequency
160MHz
Base Part Number
74F825
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Current - Quiescent (Iq)
90mA
Current - Output High, Low
3mA, 24mA
Number of Bits per Element
8
Max Propagation Delay @ V, Max CL
9.5ns @ 5V, 50pF