74F374SJX
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
74F374SJX
Manufacturer: ON Semiconductor In Stock 0 pcs
Datasheet: 74F374SJX
Product Category: Logic - Flip Flops Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC FF D-TYPE SNGL 8BIT 20SOP Inquiry
Type
D-Type
Series
74F
Function
Standard
Packaging
Tape & Reel (TR)
Output Type
Tri-State, Non-Inverted
Trigger Type
Positive Edge
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Clock Frequency
140MHz
Base Part Number
74F374
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Current - Quiescent (Iq)
86mA
Current - Output High, Low
3mA, 24mA
Number of Bits per Element
8
Max Propagation Delay @ V, Max CL
8.5ns @ 5V, 50pF