74F113PC
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
74F113PC
Manufacturer: ON Semiconductor In Stock 0 pcs
Datasheet: 74F113PC
Product Category: Logic - Flip Flops Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 14DIP Inquiry
Type
JK Type
Series
74F
Function
Set(Preset) and Reset
Output Type
Differential
Trigger Type
Negative Edge
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)
Clock Frequency
105MHz
Base Part Number
74F113
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Number of Elements
2
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Current - Quiescent (Iq)
19mA
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL
6ns @ 5V, 50pF