74F112PC
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
74F112PC
Manufacturer: ON Semiconductor In Stock 0 pcs
Datasheet: 74F112PC
Product Category: Logic - Flip Flops Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: IC FF JK TYPE DUAL 1BIT 16DIP Inquiry
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Type
JK Type
Series
74F
Function
Set(Preset) and Reset
Packaging
Tube
Output Type
Differential
Part Status
Obsolete
Trigger Type
Negative Edge
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
16-DIP (0.300", 7.62mm)
Clock Frequency
105MHz
Base Part Number
74F112
Voltage - Supply
4.5V ~ 5.5V
Number of Elements
2
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Current - Quiescent (Iq)
19mA
Current - Output High, Low
1mA, 20mA
Number of Bits per Element
1
Max Propagation Delay @ V, Max CL
6.5ns @ 5V, 50pF