K1CL0C-P03LCC0-3000
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
K1CL0C-P03LCC0-3000
Manufacturer: ODU In Stock 25 pcs
Datasheet: K1CL0C-P03LCC0-3000
Product Category: Circular Connectors Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: CONN RCPT FMALE 3POS GOLD SOLDER $32.17
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Color
Silver
Series
ODU MINI-SNAP® L
Features
Backshell
Packaging
Bulk
Shielding
Orientation
0
Part Status
Active
Termination
Solder Cup
Applications
Industrial, Medical, Military, Testing Equipment & Measurement
Shell Finish
Chrome over Nickel
Cable Opening
0.098" ~ 0.118" (2.50mm ~ 3.00mm)
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Fastening Type
Push-Pull
Shell Material
Brass
Voltage Rating
Insert Material
Polyetheretherketone (PEEK)
Shell Size, MIL
Contact Material
Brass
Mounting Feature
Ingress Protection
IP50 - Dust Protected
Number of Positions
3
Shell Size - Insert
C
Current Rating (Amps)
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C