ST5ER503
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
ST5ER503
Manufacturer: Nidec Copal Electronics In Stock 0 pcs
Datasheet: ST5ER503
Product Category: Trimmer Potentiometers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: TRIMMER 50K OHM 0.25W GW SIDE $2.63
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
ST5
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Resistance
50 kOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
14
Size / Dimension
Square - 0.266" L x 0.236" W x 0.169" H (6.75mm x 6.00mm x 4.30mm)
Termination Style
Gull Wing
Resistive Material
Cermet
Temperature Coefficient
±100ppm/°C