CT94EZ104
Images are for reference only. See Product Specifications for product details
thumb-0
CT94EZ104
Manufacturer: Nidec Copal Electronics In Stock 671 pcs
Datasheet: CT94EZ104
Product Category: Trimmer Potentiometers Reference Price (In US Dollars) 1pcs
Description: TRIMMER 100KOHM 0.5W PC PIN SIDE $1.56
Fill out the below form and we will contact you as soon as possible.
Product Parameter
Series
CT94
Packaging
Bulk
Tolerance
±10%
Resistance
100 kOhms
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Adjustment Type
Side Adjustment
Number of Turns
18
Size / Dimension
Square - 0.378" L x 0.189" W x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm)
Termination Style
PC Pins
Resistive Material
Cermet
Temperature Coefficient
±100ppm/°C